Sve više slušamo i čitamo o zdravom načinu života koji uključuje i zdrav i raznovrstan način ishrane. Jednostavno jedno bez drugog ne može. To je činjenica. Uz to slušamo zašto je dobro ili nije dobro biti vegetarijanac ili vegan, zašto treba izbegavati određene namirnice, jela, začine…
Suština je da većina tih namirnica neće napraviti problem ljudima koji ih umereno unose i pri tom nemaju neki zdravstveni problem. Kao i za većinu stvari u životu, potreban je balans i u ishrani.
Tačno je da je voće i povrće zdravo, ali to ne znači da ga treba jesti za sva tri obroka u što većim količinama. Razmislite kako bi bilo da jedete voće u neograničenim količinama… Tako ne biste postigli željenu energiju o kojoj sanjate, jer ćete samo povećati nivo šećera u krvi, kao i holesterol, ako ste na primer veliki ljubitelj banana, a sve to opet može dovesti do drugih problema kao što je gojaznost.
Zvuči neverovatno, jer oduvek slušamo priče da ako želimo da gubimo kilograme moramo jesti voće. I to je tačno, ali ne svako voće i ne u svako vreme.
Ipak, postoji trik. O tom triku ćemo u nastavku teksta govoriti. Kako se hraniti zdravo, uz to kako da budete siti i dobro nahranjeni uz jedan voćkasti obrok ili obrok od povrća, ili još bolje njihovom kombinacijom, što da ne! Pa, hajde da otkrijemo u čemu je tajna.
Verovatno ste naslutili o čemu se radi. Pričaćemo o smutiju i tome kako može biti dovoljan obrok, a da niste gladni posle pola sata. Navešćemo vam i neke recepte, kao i o tome kada i kako smuti može biti dobar vid obroka za večeru jer je, čini se, najveća dilema nastala oko toga šta treba jesti za večeru. Ali, prvo da krenemo od toga šta je smuti.
Šta je smuti?
Ako se pitate šta je smuti, za početak se setite milkšejkova koje smo obožavali kada smo bili mali, a neki to vole i sada. Ranije nismo imali neki izbor, mogli smo kupiti od vanile, jagode, čokolade i možda banane i nikada se ne bismo žalili kada bi nam to neko kupio. Ali kada bi nam kući roditelji izmiksali, pasirali, blendirali voće i mleko nama se to nikako ne bi dopadalo. A zašto… Zato što u domaćim nikada nije bilo ogromne količine dodatog šećera.
Nije smuti ništa novo i nije ga izmislio neki popularni bloger ili neka poznata ličnost. Smuti smo jeli i onda kada nismo znali za sebe, odnosno kad smo bili bebe. Međutim, danas se sve više govori o ovim zdravim napicima, a rekli smo da apsolutno svako sebi može napraviti smuti, nema tu neke velike filozofije.
Jedina je razlika što se sada smuti često korisiti i kao gotov obrok, odnosno kao sveobuhvatni obrok za doručak, ručak ili večeru, a ne samo kao užina ili desert.
Naziv potiče od engleske reči smoothie, pa ga i mi koristimo u tom izvornom obliku, a označava kašastu, gustu smesu od smrznutog voća ili povrća. Smuti se može praviti i od svežeg voća i povrća koje treba naseckati na komade, staviti u blender sa vodom ili ledom i blendovati dok se ne dobije bukvalno kaša, ali koja može da se pije. Umesto vode može se korisiti obično kravlje mleko ili biljna mleka (sojino, kokosovo), jogurt ili kefir.
Pored toga, odlično se uklapaju u celu priču orašasti plodovi poput oraha, badema i lešnika. Takođe, možete dodati čia seme, laneno seme, crni susam, što će mu dodatno povećati nutritivnu vrednost.
Zbog svega ovoga, smuti se smatra zdravim obrokom koji treba uvrstiti u svoju svakodnevnu ishranu. Međutim ljudi često poistovećuju ceđenje voća i povrća sa smutijem, pa ćemo u nastavku objasniti koje su razlike među njima i šta je bolji izbor.
Smuti ili ceđeno voće/povrće?
Osnovna razlika kada pravite smuti i cedite voće/povrće je da kod smutija vi upotrevbljavate ceo plod voća i povrća, dok kod ceđenja se lišavate maltene svih korisnih vlakana koji su neophodni za normalno funkcionisanje organizma, jer lišavanjem vlakana iz voća gubimo antioksidante, vitamine, minerale i fitonutrijente koji su vezani za vlakna. Na taj način unosimo samo šećere i ceđeni sok zapravo može biti slatki greh u tečnom obliku, tj. desert. Ta vlakna koja gubimo ceđenjem, čuvamo tako što bismo ili pojeli voće i povrće ili napravili neki interesantan smuti. Zatim, vrlo važna stvar koju podvlačimo, a koju će vam reći samo najbolji stručnjaci čijih se mišljanja mi držimo jeste, da uvek ostavite malo komadića hrane prilikom blendanja, jer uvek je zdravije žvakati hranu, nego piti je. Ako samo pijemo smuti onda ćemo slati signale mozgu da upravo to i radimo, samo pijemo, stoga nećemo biti siti i vrlo brzo ćemo ogladneti, zato je važno da bude po koji komadić u smutiju. Ovo je posebno važno ukoliko smuti konzumirate umesto nekog glavnog obroka u toku dana. Nećete sebi pomoći ako stalno budete gladni. Pogotovo je važno da se ne izgladnjujete, jer smuti i tu rešava probleme. Smuti su odlična varijanta za večeru, jer većina izbegava da jede kasno ili noću. Mi vam skrećemo pažnju da sve ono što važi za zdravu ishranu uopšte i za smuti koji se tu uklapa, to važi naravno i za smuti kao večernju varijantu.
Smuti za večeru – da ili ne?
Smuti je svakako najbolje rešenje za večeru, iako se najčešće navodi kao obrok za početak dana. Ukoliko želite da malo više povedete računa o svojoj ishrani, te razmišljate da uveče uopšte i ne večerate kako biste izgubili koji kilogram, savetujemo vam da se ne izgladnjujete već da prosto pripremite sebi neki jednostavniji smuti, a rezultata će svakako biti, vi ćete se osećati sito, a kasnije i mnogo bolje. Bićete sveži i puni energije.
Naravno sve zavisi od obaveza, neko je aktivniji noću, neko danju, neko uči cele noći, neko radi noću i zato je vrlo bitno da ne budete gladni, ali ne i da pravite sendviče, pice ili kupujete peciva. Pokušajte sa smutijem, biće teško u početku kao i sa bilo čime što probate prvi put, ali pokazaće se znatno bolje nego da vam prvi izbor bude pekara.
Recepti za „večernji“ smoothie
- Zeleni smuti
Za pripremu je potrebno: 1 krastavac, 1 šargarepa, 2 šake spanaća, 2 stabljike celera, malo peršuna, ½ banane, 1 kašika bundevinih semenki, 1 kašika spirulina, 1 kašika lanenog semena i 1 šolja bademovog mleka, led po želji. Ukoliko želite da zasladite ovaj smuti možete dodati kakao a od voća – dinju, ananas ili bobičavo voće. Onda sve to izmiksujte u blenderu.
- Narandžasti slatkasto-ljuti smuti
Za pripremu je potrebno: šolja narendane šargarepe, 1 banana, ½ šolje bademovog mleka (kokosovog ili običnog kravljeg), ¼ šolje sirovog badema (poželjno je natapati ga u vodu, i ostaviti ga tako makar 2 sata), 1 kašičica ekstrakta vanile, 1 urma, 1 kašika semena konoplje, ¼ kašičice đumbira u prahu (ili koristite svež đumbir, dovoljna je narendati sasvim malo u vidu jedne kašičice), ½ kašičice cimeta, 1/8 kašičice karanfilića u prahu i 1/8 kašičice muskatnog oraha.
- Ljubičasti slatki smuti
Za pripremu je potrebno: 2 banane, ½ šolje borovnica, 1 šolja sveže isceđenog soka od narandže, 1 kašičica vanilinog ekstrakta i 1 kašičica meda.
- Slani smuti
Za pripremu je potrebno: 1 paradajz, 1 krastavac, 3 lista zelene salate ½ šolje jogurta, kiselog mleka, kefira ili grčkog jogurta (po želji) i malo soli. Vrlo jednostavan, a vrlo hranljiv.
Smuti se može praviti i sa malo sastojaka, nekada su dovoljna samo dva, odličan je spoj jabuka sa spanaćem, kao i kruška sa spanaćem, ili banana i kelj. Naravno svuda možete staviti limun, limetu, nanu, đumbir, nećete pogrešiti.
Poke Olakino Smoothie
Poke Olakino za vas priprema savršene smutije. Probajte neki od naših gotovih predloga detox smutija ili napravite svoj smoothie, sa svojim omiljenim sastojcima.